Odločam se za gradnjo pasivne hiše!

Vpliv orientacije steklenih površin na pasivno gradnjo objekta

Po odločitvi, da se podamo na pot izgradnje svojega domovanja, je potrebno razčistiti nekaj stvari. Preden se lotimo načrtovanja hiše, moramo poznati možnosti, ki jih imamo glede na lokacijo gradbene parcele, na lokacijske zahteve občine, na sodobne energetske rešitve in naše finančne zmožnosti.

Namen pasivne gradnje je maksimalni izkoristek naravnih energetskih virov. Eden od njih je sončna energija. Lahko jo izkoristimo brez dodatnega finančnega vložka. To dosežemo le z natančnim načrtovanjem. Zelo velikega pomena je oblika in lega samega zemljišča. Smiselno je, da imamo na južni strani neoviran dostop do sončne svetlobe in energije. V praksi to pomeni, da na južni strani bodočega objekta ni hriba, visokih stavb ali visokih dreves.

Večina velikih steklenih površin naj bo orientiranih na najbolj osončeni strani, torej na jug in manj na zahodno in vzhodno stran objekta. Minimalno količino steklenih površin pa postavimo na severno stran objekta. Na ta način povečamo pribitke toplotne energije objekta. Takšno načrtovanje posledično pripelje do manjše potrebe po dodatnem ogrevanju v zimskem času.

V poletnih mesecih moramo  preprečiti pregrevanje objekta. To dosežemo z uporabo zunanjih senčil. Vse pogosteje se uporabljajo senčila na elektro pogon. Običajna izbira so zunanje žaluzije, pri katerih z nagibom lamel uravnavamo količino svetlobe v prostoru. Redkeje se investitorji odločajo za rolete.

S pravo izbiro pri nakupu parcele, s “pametnim” načrtovanjem oblike objekta in s pravilno orientacijo steklenih površin, lahko v veliki meri doprinesemo k doseganju nivoja pasivne gradnje.

 

Energetska iskaznica stavbe