Ja, ta tip izolacije je ugoden in izredno učinkovit

Brez dobre izolacije pasivna hiša ne bi bila pasivna. Ker ta vpliva na vse aspekte bivanja – temperaturo, hrup in zrak, sekundarne rešitve niso dovolj.

V “navadnih” hišah se za izolacijo uporabljajo sintetični materiali, kot so steklena volna, PU pena ali stiropor, a ti niso primerni za pasivne hiše zaradi dveh razlogov:

1)     Sintetična izolacija ima manjšo gostoto in slabše zadržuje temperaturo, zato manj ustreza strogim standardom pasivnih hiš.

2)     Pasivne hiše so grajene tako, da imajo čim manjši ogljični odtis, česar z naftnimi derivati žal ne dosežemo.

Zato v pasivnih hišah uporabljamo vpihano izolacijo iz naravnih materialov, kot sta časopis in lesna vlakna. Vpihana izolacija ima eksplicitno prednost, saj zapolni čisto vse kotičke votlega prostora med stenami. Ker ni vrzeli, ni toplotnih mostov, kar pomeni, da je učinkovitost izolacije veliko boljša.

 

Celulozna vpihana izolacija

Celulozna vpihana izolacija je izdelana iz zmletega časopisnega papirja, ki mu dodamo borovo sol. Borova sol je ključen dodatek, saj preprečuje razvoj plesni, odganja škodljivce in zavira gorenje, kar bistveno poveča varnost izolacije. K temu pripomore tudi dejstvo, da celuloza in borova sol nista škodljivi snovi za ljudi. Takšna vrsta izolacije omogoča prehod vlage iz notranjosti hiše navzven, kar pomeni, da sprejema odvečno vlago v stavbi in zmanjša verjetnost za pojav plesni.

 

Vpihana izolacija iz lesnih vlaken

Lesna vlakna so alternativa za vpihano izolacijo. Namesto časopisa se uporabi zmlet suh les, ki mu dodamo mineralne snovi, ki ščitijo pred ognjem in škodljivci. Lesna vlakna so prav tako naravna, omogočajo dihanje hiše in zagotavljajo dobro toplotno in zvočno izolacijo, hkrati pa uravnavajo vlago v prostoru.

 

Prednosti vpihane izolacije

Vpihana izolacija prinaša številne prednosti:

  •     Naravni materiali: Celuloza in lesna vlakna sta ekološki izbiri z majhnim ogljičnim odtisom.
  •     Boljša notranja klima: Takšna vrsta izolacije omogoča učinkovit prehod vlage iz notranjosti hiše, kar ustvarja prijetno notranjo klimo.
  •     Popolno zapolni prostor: Vpihana izolacija učinkovito zapolni vse vrzeli v konstrukciji, kar preprečuje toplotne mostove.
  •     Hitra izvedba: Vpihano izolacijo lahko vpihnemo izredno hitro, strojni vpih ali posutje.
  •     Učinkovita izolacija: Z vpihano izolacijo lahko nadzorujemo gostoto, kar omogoča optimalno razmerje med vlakni in zrakom. Ima izjemno velik fazni zamik.
  •     Hladno poleti, toplo pozimi: Učinkovita izolacija zadrži toploto v zimskem času in hladnost poleti.
  •     Cenovo ugodna: Takšna vrsta izolacije je cenejša v primerjavi z alternativo.

 

A moramo upoštevati..

Čeprav je vpihana izolacija izjemno učinkovita, moramo paziti na:

  •     Debelino: Za dobro vpihano izolacijo moramo zapolniti vsaj 10 cm debelo plast.
  •     Ustrezno zaprt prostor: Za vpihovanje mora biti prostor popolnoma zaprt, da material med vpihovanjem ne uhaja.

 

Vpihana izolacija in pasivne hiše

Vpihana izolacija je zato odlična izbira za pasivne hiše, saj omogoča visoko stopnjo izolacije in ima nizek ogljični odtis.

Naravne izolacije, kot sta celuloza in lesna vlakna, se tipično vgrajujejo v debelejših plasteh (20 cm in več), s čimer zagotovimo izjemno dolg fazni zamik – čas, ki je potreben, da toplota preide skozi material. Z ustrezno debelino in gostoto ta fazni zamik traja od 12 do 22 ur!

Z boljšo izolacijo stene neposredno zmanjšamo porabo energije, zato je za vašo pasivno hišo ključno, da je ta nameščena pravilno, saj to zagotovi optimalno in ugodno bivanje skozi celo leto.

 

Ok, kako pa to izgleda?

Pri A+ Hiša se prilagodimo vašemu proračunu ter vam za vaš denar ponudimo najboljše. Zagotovimo vam, da za svojo investicijo prejmete najboljšo pasivno hišo, ki jo lahko zgradimo.

Če želite živeti v varčni in okolju prijazni pasivni hiši z neverjetno nizko energetsko porabo, nas pokličite in za vse ostalo bomo poskrbeli mi, od projektiranja do izvedbe hiše na ključ.