pasivna lesena hiša

Z leseno konstrukcijo nad zahtevne arhitekturne rešitve?

Inovativne lesene konstrukcije

Presenetljivo, da. Z leseno konstrukcijo lahko dosežemo izjemno veliko nosilnost. Lesene konstrukcije so se v zadnjih letih močno razvile in omogočajo izvedbo tudi najbolj zahtevnih arhitekturnih rešitev. Inovativne tehnologije, kot so križnolepljene CLT stene, omogočajo gradnjo večnadstropnih stavb. V letu 2022 je bila tako v Wisconsinu, ZDA, zgrajena 25-nadstropna stolpnica (86,6 m), kjer sta betonska le stopnišče in jašek za dvigalo.

Zelene stolpnice na norveškem

Norveška je bila prav tako prizorišče impresivnega dosežka v leseni gradnji, saj so tam leta 2019 postavili 85 m visoko popolnoma leseno stavbo. Zanimivo je, da so bili tudi stopnišče in jašek za dvigalo v celoti izdelani iz lesa. Takšna zgradba ni le okolju prijazna alternativa, ampak tudi estetski unikat, ki izkazuje možnosti sodobne arhitekturne zasnove in gradnje.

Nosilnost in trajnost lesa

Leseni elementi, zlasti tisti, ki so izdelani s sodobnimi tehnologijami, lahko ponujajo izjemno nosilnost. Les ni le obnovljiv in ekološki material, ampak tudi izjemno trpežen in prilagodljiv, vendar je treba biti previden. Skeletna gradnja ni primerna za visoke gradnje, razen, če jo povežemo z železnimi ali betonskimi elementi, npr. železno ali betonsko ogrodje, ki je izpolnjeno s skeletnimi stenami.

Upamo, da vsebina tega članka služi kot pričevanje raznolikosti in potenciala lesa kot gradbenega materiala, ki omogoča izvedbo zahtevnih arhitekturnih rešitev in presega tradicionalne omejitve. Kdo ve, česa bo les sposoben v prihodnosti, ko se bodo tehnike obdelovanja izboljšale.