način lepljenja

Kako lepimo les pri gradnji lesenih hiš

Način lepljenja za gradnjo lesenih hiš

Pri načrtovanju gradnje vašega lesenega doma je izbira pravega načina lepljenja ključnega pomena. Na voljo je širok spekter možnosti, ki jih je treba pretehtati glede na trajnost, ceno, moč in primernost za vaš specifični projekt. V Sloveniji se za gradnjo lesenih hiš uporablja smrekov les.

KVH lepljenje

KVH je dolžinsko lepljen les, ki se pogosto uporablja v gradbeništvu, predvsem kot osnovni element za skeletne stene v leseni hiši. Njegova glavna značilnost je visoka trdnost in stabilnost, zaradi česar je idealen za uporabo v strukturnih aplikacijah lesenih hiš. KVH les je izdelan iz več plasti lesa, ki so zlepljene skupaj po dolžini. Ločimo tako imenovane vidne in nevidne elemente, ki zavisijo od vizualne kakovosti lesa (enotna barva, vizualne aberacije, …), ki pa same po sebi ne vplivajo na nosilnost in trdnost lesenih elementov.

BSH lepljenje

BSH je vrsta lepljenega lesa, ki se uporablja predvsem za nosilne elemente v lesenih hišah, kot so lege, nosilci in stebri. To je dolžinsko in širinsko lepljen les, ki je znan po svoji visoki nosilnosti in togosti. BSH les se proizvaja z lepljenjem več plasti tankih lesenih plošč, kar omogoča izdelavo velikih in močnih konstrukcijskih elementov. Ta metoda izdelave zagotavlja izjemno natančnost in uniformnost v obeh dimenzijah, kar olajša načrtovanje in montažo. BSH je zaradi lepljenja po širini in dolžini odporen na razpoke in ukrivljanje, kar povečuje dolgoročno vzdržljivost lesenih hiš.

CLT lepljenje

CLT, znan tudi kot X-lam ali BBS, je križno lepljen les, ki je pridobil popularnost v gradbeništvu masivnih lesenih hiš. Ta material se odlikuje z izredno nosilnostjo v vseh smereh, zaradi česar je idealen za uporabo pri stenah in stropih v masivnih lesenih hišah. Plošče CLT so izdelane s križnim lepljenjem več plasti lesa, kar zagotavlja visoko togost in stabilnost. Ta metoda lepljenja omogoča, da CLT absorbira in razporedi obremenitve enakomerno, kar prispeva k njegovi strukturni integriteti. Poleg tega CLT omogoča hitro in natančno gradnjo ter zmanjšuje potrebo po dodatnih podpornih strukturah, kar je še posebej koristno pri gradnji večnadstropnih lesenih stavb, pri razgibanih arhitekturnih rešitvah in ostalih masivnih lesenih konstrukcijah.

Pri gradnji lesene hiše je treba upoštevati različne dejavnike, ki določajo in vplivajo na izbiro uporabljenega materiala in tehnik gradnje lesene hiše. Pri teh vam bodo pomagali usposobljeni strokovnjaki, ki vam svetujejo, kaj je najboljša izbira za vašo leseno hišo glede na obseg projekta, vaše želje in ostale morebitne omejitve.