tloris

Orientacija pasivne hiše

Pri načrtovanju pasivne hiše je pomembno razmisliti tudi o orientaciji hiše. Ta odločitev močno vpliva na energetsko učinkovitost, posledično pa tudi na stroške bivanja. Pasivne hiše so zgrajene tako, da maksimalno izkoristijo naravne vire energije, s čimer zmanjšamo potrebo po dodatnem ogrevanju in hlajenju. Pri dobrih izkoristkih pasivnih hiš igra ključno vlogo orientacija pasivne hiše.

Južna orientacija za optimalno ogrevanje

Velike odprtine, običajno okna, včasih pa tudi odprte steklene fasade, so idealno usmerjene proti jugu, saj s tem svetlobi omogočimo, da v zimskem času prodira v notranjost pasivne hiše. S tem se notranjost naravno ogreva, kar zmanjša potrebo po dodatnem ogrevanju. Na ustreznih lokacijah se lahko ogrevanje pasivne hiše celo popolnoma izklopi, četudi so zunanje temperature pod lediščem.

Kako razporediti prostore?

Z velikimi odprtinami za segrevanje pridobimo tudi veliko količino naravne svetlobe, ki jo je pametno izkoristiti. Običajno se odločimo, da so na južnih predelih hiše dnevna soba, kuhinja in jedilnica. Na severni strani pasivnih hiš pa načrtujemo pomožne prostore kot npr. kopalnica, saj severna stran prinaša manj sončne svetlobe in naravne toplote.

Kaj pa vzhod ali zahod?

Čeprav smatramo južno orientacijo kot optimalno, sta tudi vzhod ali zahod ustrezni smeri. Vzhod poleti prinaša jutranjo svetlobo brez prekomernega segrevanja prostorov, medtem ko moramo zahodno usmerjena okna ustrezno zasenčiti, da se izognemo popoldanskemu pregrevanju.

Dodatne ovire

Dodatne ovire, ki vplivajo na orientacijo pasivne lesene hiše, so tudi npr. visoke sosednje stavbe, drevesa ali hribi, ki blokirajo sonce. Glede na lego in postavitev prilagodimo zasnovo in izolacijo hiše tako, da ohranimo maksimalno energetsko učinkovitost.

Vpliv orientacije na počutje

Orientacija pasivne hiše močno vpliva na celotno bivalno izkušnjo. Verjetno poznate situacijo, ko se ena stran hiše izjemno segreje, medtem ko je druga nedotaknjena. Južno usmerjena okna omogočajo večjo količino naravne svetlobe, kar lahko vodi do boljšega razpoloženja in zmanjša sezonsko depresijo. Naravna svetloba je ključna za uravnavanje cirkadianih ritmov, kar vpliva na kakovost spanja in splošno dobro počutje.

Hkrati pa pravilna postavitev prostorov glede na orientacijo omogoča boljšo funkcionalnost in udobje v hiši, saj se prostori bolje prilegajo našem stilu življenja glede na naravno osvetlitev in segrevanjem čez dan.

Finančne prednosti orientacije

Pravilna orientacija hiše prispeva tudi k boljšemu izkoristku naravnih virov energije. S sončnimi kolektorji na južni strani lahko lažje pridobivamo toploto in električno energijo. Vse to pa vodi k nižjim emisijam CO2 in prispeva k bolj trajnostnemu načinu življenja.

Pravilna orientacija pasivne hiše prinaša boljše počutje, a tudi konkretne finančne koristi. Omenili smo sončne celice, ki pomagajo pri dodatnih prihrankih pri položnici za elektriko. Z boljšo orientacijo se zmanjša tudi potreba po ogrevanju in hlajenju, kar dolgoročno predstavlja finančni prihranek.

Trajnostno udobje pasivnih hiš

Pasivne hiše so zasnovane tako, da maksimalno izkoristijo naravne vire, ki so nam na razpolago. Orientacija hiše je zato ključni faktor, ki prinaša številne prednosti za bivanje in prihranke.

Pravilno orientirana pasivna lesena hiša zagotavlja visoko udobje bivanja in obenem zmanjša stroške porabe energije. To je hiša, ki je prilagojena vam. Če upoštevamo vse omenjene smernice, zagotovimo okolju prijazno in učinkovito gradnjo.

Vas zanimajo možnosti in želite začeti trajnostno bivati? Kontaktirajte A plus, strokovnjake za gradnjo pasivnih hiš.