termostat

Razlika med zrakotesno in nezrakotesno hišo

Zrakotesna izvedba hiše je ključnega pomena za ohranjanje optimalne temperature v vseh letnih časih in zagotavljanje učinkovite rabe energije. Hiše, ki so pravilno zrakotesne, ne izgubljajo toplote, kar pomeni, da mrzel ali vroč zrak ne vdira v notranjost. Tako je možno vzdrževati konstantno in prijetno temperaturo, ne glede na zunanje vremenske razmere.

  • V poletnem času se zrakotesna hiša ne pregreva.

Zmanjševanje toplotnih mostov pripomore k dolgoročni zaščiti konstrukcije

Zaščita konstrukcije in stalna temperatura

Nezrakotesna hiša je izpostavljena različnim vremenskim razmeram, kar lahko privede do uničevanja konstrukcije zaradi kondenzacije toplotnih mostov. Zrakotesnost je tako ne samo koristna za učinkovitost energije, temveč tudi za ohranjanje same strukture in trajnosti stavbe.

  • Ideja zrakotesnosti je vzdrževanje enakomerne temperature skozi vse leto.
  • Zrakotesnost preprečuje nepotrebne izgube energije in zagotavlja udobje v vseh letnih časih.

Zrakotesna izvedba hiše omogoča tudi boljše zdravje in kakovost bivanja za prebivalce. Zmanjšuje vdor prahu, cvetnega prahu in drugih alergenov iz zunanje okolice, kar je še posebej koristno za ljudi z alergijami ali astmo. Dodaten bonus je zmanjšanje hrupa iz okolice, kar pripomore k bolj mirnemu in tišjemu bivalnemu okolju.

Poudarili bi tudi pozitiven učinek na zdravje, saj zrakotesna hiša preprečuje vdor škodljivih plinov in vlage, s tem pa se zmanjša tudi tveganje za nastanek plesni. Če živite v onesnaženem okolju, se na tak način zavarujete tudi pred umazanim zrakom in lahko svoje tveganje z inštalacijo ustreznega zračnega sistema bistveno znižate.

Zrakotestnost preverjamo s testom zrakotesnosti, ki se mu reče “Blower Door test”. Gre za umerjeno napravo, ki se zrakotesno pritrdi na vhodna vrata in jo sestavljata med drugim manometer (naprava za merjenje zračnega tlaka) in ventilator. Manometer prikaže razliko med zunanjim in notranjim tlakom, ko je ventilator prižgan in se zrak pretaka. S pomočjo te informacije in volumna hiše lahko izračunamo, koliko zraka se v eni uri pasivno pretoči čez ostale, nenačrtovane odprtine (npr. razpoke, pronicljive stene, ipd.).

Razlogov za zrakotesno hišo je več in v zrakotesnost lahko gledate kot vložek, saj se vam bo investicija sčasoma povrnila. Priporočamo, da se o možnosti nadgradnje zrakotesnosti v svojem domu posvetujete s strokovnjakom, ki vam bo povedal, kakšne možnosti imate.

Ostale prednosti zrakotesnosti

Zrakotesnost pripomore tudi pri zmanjšanju stroškov ogrevanja in hlajenja. Ker zrakotesna hiša ne izgublja toplote skozi razpoke in odprtine, se zmanjšajo potrebe po dodatnem ogrevanju pozimi in hlajenju poleti. To za vas pomeni manjše stroške za elektriko in ogrevanje.

Ključen faktor zrakotesnosti je tudi boljši nadzor nad kakovostjo zraka v prostoru. Sodobni sistemi prezračevanja z rekuperacijo toplote omogočajo učinkovito menjavo zraka, brez da bi pri tem izgubljali odvečno toploto. V hiši se zato ves čas ohranja svež in zdrav zrak, kar pripomore k boljšemu počutju in zdravju prebivalcev.

Zrakotesna hiša je torej energetsko učinkovita in prijetna za bivanje. Pri načrtovanju in gradnji ustrezno zrakotesne lesene pasivne hiše je pomembno sodelovanje z izkušenimi strokovnjaki, ki bodo zagotovili, da so vsi detajli izvedeni pravilno in da hiša dosega zadovoljivo visoke standarde.

Pri A+ hiša zagotovimo visok standard kakovosti in se držimo standarda pasivne hiše za zmanjšanje stroškov in večanja kakovosti vašega bivanja.